SANKTUARIA EUROPY

Francja – Hiszpania – Portugalia

Pielgrzymka „Sanktuaria Europy” – Francja, Hiszpania, Portugalia

Serdecznie zapraszamy do odbycia pielgrzymki śladem najsłynniejszych sanktuariów we Francji, Hiszpanii i Portugalii. 10-dniowa wycieczka organizowana przez nasze biuro z pewnością będzie czasem niezwykłych przeżyć duchowych – nie tylko ze względu na charakter zwiedzanych miejsc, ale także ich różnorodność. Gwarantujemy, że każdy dzień podróży będzie obfitował w niepowtarzalne wrażenia. W trakcie wycieczki nie będzie miejsca na nudę, za to z pewnością znajdzie się sporo czasu na refleksję. Wierzymy, że wspólne pielgrzymowanie pozwoli zapomnieć o troskach dnia codziennego, będzie okazją do głębokich przemyśleń oraz pouczającą przygodą, z której każdy pielgrzymujący wyniesie bagaż cennego doświadczenia. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem wycieczki i uwagami organizacyjnymi. Wszelkie potrzebne podróżnym informacje dotyczące pielgrzymki znajdują się na dole strony. W razie pytań prosimy o kontakt.

Dzień 1 – przylot do Francji – przejazd do Lourdes

Zbiórka na lotnisku w Warszawie, odprawa bagażowo-biletowo-paszportowa. Przelot z Warszawy do Tuluzy, następnie przejazd do Lourdes, tam zakwaterowanie w hotelu. Kolacja, udział w wieczornej Różańcowej Procesji Światła ze świecami. Nocleg.

Dzień 2 – Lourdes

Śniadanie. Przyjazd do światowego centrum pielgrzymek, sanktuarium Matki Bożej w Loudres, miejsca osiemnastu objawień Maryi Bernadetcie Soubirous mających miejsce w 1858 roku. Zwiedzanie bazyliki Górnej, Krypty, bazyliki Różańcowej, Groty Objawień Massabielle. Procesja eucharystyczna. Droga krzyżowa. Msza święta.

Wycieczka śladami św. Bernadetty – wizyta w kościele pod jej wezwaniem w Moulin de Boly, miejscu jej narodzin. Zwiedzanie domu rodzinnego świętej, Maison de Cachot oraz poświęconego jej osobie muzeum.

Spacer po średniowiecznym miasteczku – zwiedzanie zamku. Udział w wieczornej Procesji Maryjnej ze świecami. Obiadokolacja i nocleg w Lourdes

Dzień 3 – Lourdes – San Sebastian – Bilbao – Burgos

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd przez Pireneje do hiszpańskiej miejscowości San Sebastian – stolicy prowincji Gipuzkoa/Guipúzcoa w Kraju Basków. Zwiedzanie: XVI-wiecznego kościoła San Vincente przy placu Konstytucji, neogotyckiej katedry Buen Pastor de San Sebastián i ruin twierdzy Castillo de Santa Cruz de la Mota. Msza święta. Przejazd do Bilbao, największego miasta krajów Basków z XIV-wiecznym rynkiem, spacer. Przejazd do Burgos. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, wieczorny spacer po mieście, nocleg.

Dzień 4 – Burgos – Santiago de Compostela

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Zwiedzanie Burgos, przez które wiedzie szlak pielgrzymkowy św. Jakuba prowadzący do Santiago de Compostela. Zwiedzanie gotyckiej katedry św. Marii znajdującej się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Msza święta. Spacer pod łuk triumfalny Arco de Santa Maria. Spacer na zabytkową starówkę. Czas wolny. Przejazd do Santiago de Compostela. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, wieczorny spacer po historycznym starym mieście, nocleg.

Dzień 5 – Santiago de Compostela – Braga – Porto

Zwiedzanie słynnego sanktuarium św. Jakuba Apostoła od średniowiecza najczęściej odwiedzanego – obok Rzymu i Jerozolimy – centrum pielgrzymkowego Europy. Nawiedzenie grobu i relikwii św. Jakuba Apostoła. Zwiedzanie barokowej bazyliki św., portyki, place. Msza święta. Spacer po starówce. Czas wolny. Przejazd do Bragi nazywanej portugalskim Rzymem. Zwiedzanie romańskiej katedry, grobowców i barokowego sanktuarium Bom Jesus do Monte. Droga krzyżowa z postojami przy kaplicach Kalwarii, zabytkowych schodach i fontannach. Przyjazd do Porto, zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

Dzień 6 – Porto – Coimbra – Fatima

Wyjazd z bagażami. Zwiedzanie Porto – drugiego pod względem wielkości miasta Portugalii obecnego na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO położonego nad Atlantykiem i rzeką Douro. Msza święta w historycznej katedrze romańskiej. Spacer po mieście szlakiem kościołów barokowych i rokokowych, portu, Ribeira, historycznych mostów. Podziwianie dekoracji azulejos na dworcu kolejowym oraz wycieczka do winnicy Villa Nova de Gaia produkującej słynne wino Porto.

Przejazd do Coimbry, dawnej stolicy Portugalii. Zwiedzanie Starej i Nowej Katedry, pierwszego portugalskiego uniwersytetu. Spacer nadbrzeżem rzeki Mondego.

Przejazd do Fatimy, zakwaterowanie w hotelu, kolacja. Udział w wieczornej Procesji Światła, nocleg.

Dzień 7 – Fatima

Poranna msza święta w Fatimie. Rozważania różańcowe objawień fatimskich i homilii papieskich. Zwiedzanie Muzeum Darów dla Matki Bożej Fatimskiej. Nawiedzenie i zwiedzanie sanktuarium Capelinha w miejscu objawień Maryi pastuszkom Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie. Nawiedzenie bazyliki Matki Bożej Różańcowej. Msza święta. Zwiedzanie bazyliki Trójcy Świętej. Spacer pod pomnik Jana Pawła II. Droga krzyżowa. Podróż do Valinhos – miejsce objawień Anioła i Aljustrel – rodzinnej wioski błogosławionych pastuszków. Czas wolny. Kolacja. Udział w wieczornej Procesji Światła. Nocleg w Fatimie.

Dzień 8 – Fatima – Batalha – Alcobaca – Nazaré – Lizbona

Poranna msza św. w Fatimie. Zwiedzanie uwzględnionego na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO arcydzieła portugalskiego gotyku – sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Batalha i grobowców portugalskich władców. Podróż do Alcobaça, gdzie znajduje się klasztor Matki Bożej – średniowieczne opactwo I sanktuarium cystersów, zejście do grobowców królewskich z XIV w. z sarkofagami Pedra I i Inês de Castro, wizyta w Sali Królów. Przejazd do położonego na skalistym klifie Atlantyku Nazaré, tam zwiedzanie Kaplicy Matki Bożej da Memoria, barokowego sanktuarium Matki Bożej z Nazaré. Msza święta. Spacer po dzielnicy Sitio. Czas wolny nad Atlantykiem. Przejazd do Lizbony, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

Dzień 9 – Lizbona

Zwiedzanie Lizbony: średniowiecznej katedry Sé; sanktuarium św. Antoniego Padewskiego wzniesionego w miejscu jego urodzenia i domu rodzinnego. Msza święta nad Tybrem. Spacer pod Wieżę Belem, Pomnik Odkrywców i wspaniały gotycko-renesansowy klasztor Hieronimitów znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, w którego podziemiach znajdują się grobowce królewskie, odkrywców i artystów. Czas wolny. Obiadokolacja i nocleg w Lizbonie.

Dzień 10 – powrót do Polski

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd na lotnisko. Wylot z Lizbony. Przylot do Warszawy.

WARUNKI organizacyjno-programowe i podstawowe informacje:

 • Koszt pielgrzymki: od 4099 zł (może się różnić w zależności od cen biletów samolotowych)

Wpłaty prosimy dokonywać na konta:

 • 49 1910 1048 2303 0431 5791 0004 – w przypadku wpłat złotówkowych;
 • 06 1910 1048 2303 0431 5791 0002 (kod SWIFT: DEUTPLPX) – w przypadku wpłat euro.

Koszt pielgrzymki obejmuje:

 • cenę biletów samolotowych na trasie Warszawa – Tuluza – Lizbona – Warszawa,
 • zakwaterowanie w hotelach kat.***, do wyboru pokoje 2- i 3-osobowe z łazienkami, dwa posiłki dziennie – śniadanie i obiadokolacja,
 • autokar z klimatyzacją;
 • wstępy i inne opłaty związane z programem,
 • opiekę polskiego przewodnika,
 • usługi przewodników lokalnych,
 • obsługę biura turystycznego,
 • ubezpieczenie turystyczne w okresie trwania pielgrzymki (KL, OC, NNW, bagaż).

Uwagi:

Liczba miejsc limitowana. O zakwalifikowaniu się do wzięcia udziału w pielgrzymce „Sanktuaria Eruopy” decyduje kolejność zapisów oraz wniesionej przedpłaty.

Cena nie obejmuje napojów do obiadokolacji.

Dopłata na życzenie do pokoju jednoosobowego wynosi 225 euro.

Zgodnie z programem każdego dnia pielgrzymki celebrowana będzie msza święta.

Program pielgrzymki oraz kolejności realizacji poszczególnych jego punktów może ulec zmianie, jeżeli będzie do konieczne lub wygodniejsze ze względu na okoliczności zewnętrzne.

Przed pielgrzymką odbędzie w się spotkanie organizacyjno-informacyjne dla jej uczestników, o obecność na którym serdecznie prosimy.

Istnieje możliwość zawarcia dodatkowego ubezpieczenia od chorób przewlekłych i kosztów rezygnacji.

Wymagane dokumenty: dowód osobisty lub paszport – ważne przez co najmniej pół roku od daty pielgrzymki.

W razie pytań oraz w sprawie zapisów prosimy o kontakt:

Pobierz program