Gruzja i Armenia

Śladami kultury i duchowości najstarszych narodów chrześcijańskich

Fascynujące historie, przygody i krajobrazy Kaukazu

Fascynujące historie, przygody i krajobrazy Kaukazu – oto jak w wielkim skrócie można opisać organizowaną przez nas pielgrzymkę do Gruzji i Armenii. Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania do miejsc o niebagatelnym znaczeniu dla chrześcijan szlakiem najciekawszych zabytków i atrakcji turystycznych, jakie mają do zaoferowania odwiedzane miejscowości. Nasza niezwykła podróż duchowa będzie trwała 10 dni obfitujących w niezapomniane przeżycia. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowo rozpisanym planem wycieczki oraz uwagami informacyjno-organizacyjnymi.

DZIEŃ 1

Przejazd na lotnisko Okęcie, odprawa bagażowo-biletowo-paszportowa. Msza święta w kaplicy na lotnisku. Wylot z Warszawy o godzinie 22:30 (samolot rejsowy LOT).

DZIEŃ 2

Przylot do Tbilisi o godz. 04:10. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek, śniadanie.

Pobyt w Tbilisi, stolicy Gruzji – spacer po starówce, zwiedzanie katedry Sioni (siedziby Katolikosa Eliasza II, zwierzchnika kościoła Gruzińskiego), nawiedzenie krzyża św. Nino – bezcennej gruzińskiej relikwii. Zwiedzanie bazyliki Anczischati – najstarszej świątyni w Tbilisi, kościoła Matki Bożej Metechskiej nad rzeką Mtkwari, katedry ormiańskiej, synagogi, kościoła katolickiego pw. św. Piotra i Pawła, wzniesionego przez Polaków, twierdzy Narikala, katedry katolickiej, słynnych łaźni siarkowych. Spacer Aleją Rustaweliego. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 3

Podróż słynną górską Gruzińską Drogą Wojenną, znanym od starożytności, strategicznym szlakiem przebiegającym przez Wielki Kaukaz (jest to miejsce wielu przepraw i bitew). Wśród obiektów i zabytków leżących wzdłuż Drogi Wojennej znajdują się: Jezioro Żinwalskie (sztuczne jezioro otoczone górami); forteca Ananuri z XVII w.; zimowy kurort Gudauri, Przełęcz Krzyżowa – 2379 m n.p.m., wycieki wód mineralnych.

Dotarcie do Kazbegi (Stepancminda) otoczonej majestatycznymi szczytami z widokiem na Kazbek (5047 m n.p.m.). Wycieczka pod wygasły wulkan pokryty lodowcem, jeden z sześciu 5-tysięczników Kaukazu. Przejazd do monastyru Tsminda Sameba z XIV w. położonego na górze Gergeti (2170 m n.p.m.). Podróż wąwozem Dwari pod granicę z Rosją. Powrót do Tbilisi, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 4

Wycieczka do Kachetii – najbardziej znanego gruzińskiego regionu winnego, następnie podróż do doliny Alazani, gdzie można podziwiać malownicze wioski winiarskie i stare cerkwie. Zwiedzanie winiarni (zapoznanie z procesem wytwarzania wina, także metodą qvevri), muzeum wina, degustacja.

Nawiedzenie klasztoru Bodbe z grobowcem św. Nino (III/IV w.) – patronki i apostołki Gruzji, która przyczyniła się do chrystianizacji Gruzji. Powrót do Tbilisi, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 5

Wyjazd do Mcchety położonej u zbiegu rzek Mtkvari i Aragvi – stolicy gruzińskiego królestwa Iberii. Zwiedzanie katedry Sweti Cchoweli – perły architektury gruzińskiej znajdującej się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niegdyś budynek stanowił siedzibę patriarchy, miejsce konsekracji królów i grobów królewskich. Wewnątrz znajdują się starożytne źródło chrzcielne oraz replika Grobu Bożego z Jerozolimy. Zwiedzanie monastyru Dżwari (Krzyża Świętego) z VI w.

Przejazd do dawnej stolicy Gruzji Gori, rodzinnego miasta Stalina.

Przejazd do Borjomi – słynnego kurortu uzdrowiskowego, znanego z obfitych i różnorodnych wód mineralnych. Czas wolny na spacer w parku zdrojowym i degustację wód.

Przejazd do Akhaltsikhe – zwiedzanie monumentalnej średniowiecznej twierdzy Rabati. Nawiedzenie sanktuarium Matki Bożej Różańcowej i klasztoru benedyktynek. Podziwianie panoramy południowej Gruzji.

Przejazd do Vardzi – zakwaterowanie, kolacja i nocleg w hotelu nad rzeką Mktwari.

DZIEŃ 6

Zwiedzanie unikalnego średniowiecznego skalnego miasta Vardzi z XII w. z setką grot mieszkalnych, korytarzy, skalnych monastyrów i cerkwi.

Przejazd do Chertwisi, jednej z najstarszych twierdz gruzińskich położonej u zbiegu Paravani i Mktwari.

Powrót do Vardzii – spacer do monastyru żeńskiego, możliwość kąpieli w gorących źródłach mineralnych.

Kolacja i nocleg w hotelu nad rzeką Mktwari.

DZIEŃ 7

Wyjazd z Vardzi. Przejazd przez zamieszkiwane przez ludność ormiańską rejony powulkaniczne, na których największym wulkanem jest Didi Abuli (3300 m). Przejście graniczne gruzińsko-armeńskie.

Przyjazd do Giumri – drugiego co do wielkości miasta w Armenii w 1988 r. dotkniętego tragicznym trzęsieniem ziemi. Zwiedzanie kościoła Astwacacin (Matki Bożej Siedmiu Ran). Przyjazd do Erewania. Zwiedzanie stolicy Armenii: katedry św. Grigora Lusaworicza z relikwiami świętego założyciela i patrona kościoła Ormiańskiego. Spacer na kaskady – reprezentacyjne schody z fontannami, podziwianie panoramy miasta. Zakupy na słynnym targowisku orientalnym Vernissage.

Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 8

Przejazd do Chor-Wirap – dawnej stolicy Armenii położonej u stóp biblijnej góry Ararat. Zwiedzanie monastyru, w którym więziono św. Grzegorza Oświeciciela. Podziwianie niezwykle malowniczej panoramy ośnieżonego Araratu (wys. 5165 m) – świętej góry Ormian, na której według tradycji osiadła Arka Noego. Wizyta w Eczmiadzynie – centrum duchowym Ormian, siedzibie patriarchy. Zwiedzanie pochodzącej z początków IV wieku, najstarszej świątyni ormiańskiej. Zgodnie z legendą została wzniesiona w miejscu wskazanym św. Grzegorzowi Oświecicielowi przez Jezusa, który zstąpił z nieba. Stąd Eczmiadzyn, oznacza „zstąpienie Jednorodzonego”. Nawiedzenie starożytnego kościoła św. Hripsymy – męczennicy z IV w. Powrót do Erewania – zwiedzanie Muzeum Zagłady Ormian w 1915 r. z monument pamięci ludobójstwa Ormian. Spacer na Plac Republiki, na którym stoi statua Matki Armenii. Czas wolny w centrum Erewania. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 9

Przyjazd na armeńską wieś Garni, gdzie znajdują się starożytny kompleks świątynny i obronny, unikatowa świątynia grecka, stela z pismem klinowym z czasów królestwa Uraratu, rzymska łaźnia, pozostałości kościołów oraz słupy bazaltowe w dolinie Azat.

Zwiedzanie monastyru Gegard – „klasztoru włóczni” – średniowiecznego zespołu klasztornego, częściowo wykutego w skałach, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To tam według tradycji św. Tadeusz Apostoł złożył włócznię, którą przebito ciało krzyżowanego Jezusa Chrystusa.

Przejazd nad Sewan zwane „morzem” i „perłą” Armenii. Jest to ogromne, zajmujące ok. 4% powierzchni Armenii jezioro położone na wysokości prawie 2000 m i jedno z największych i najwyżej położonych górskich jezior na świecie. Na półwyspie Sewan zwiedzanie średniowiecznego monasteru Sewanawank, kościołów pw. św. Apostołów i Matki Bożej. Możliwość kąpieli, czas wolny.

Powrót do Erewania, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 10

02:30 Przejazd na lotnisko. Wylot z Erewania 04:50 (samolot rejsowy LOT), przylot do Warszawy 06:35.

WARUNKI organizacyjno-programowe i podstawowe informacje dotyczące pielgrzymki Gruzja-Armenia:

  • Koszt pielgrzymki: cena od 4099 zł (koszt w dużej mierze zależy od aktualnych cen biletów samolotowych);

Wpłaty prosimy dokonywać na podane niżej numery kont:

„Egeria”, 20-109 Lublin, ul. Królewska 9,

  • Deutsche Bank PBC 49 1910 1048 2303 0431 5791 0004 – w przypadku wpłat w polskiej walucie,
  • Deutsche Bank 76191010482303043157910003 (kod SWIFT: DEUTPLPX) – w przypadku wpłat w dolarach.

Koszt pielgrzymki do Gruzji i Armenii obejmuje:

  • Przelot na trasie Warszawa – Tbilisi i Erewań – Warszawa.
  • noclegi w hotelach kat.*** w pokojach 2- lub 3-osobowych z łazienkami,
  • śniadania i obiadokolacje,
  • bilety wstępu oraz inne opłaty związane ze zwiedzaniem obiektów uwzględnionych w programie pielgrzymki Gruzja-Armenia,
  • opieka i obsługa pilota polskiego, miejscowych biur podróży i lokalnych przewodników,
  • ubezpieczenie turystyczne (KL, OC, NNW, bagaż).

Uwagi:

Istnieje możliwość wynajęcia pokoju jednoosobowego za dodatkową dopłatą o wysokości 200 dolarów.

Kolejność realizacji poszczególnych punktów programu pielgrzymki do Gruzji i Armenii może ulec zmianom z powodu zewnętrznych okoliczności. Program może być modyfikowany, a także obejmować zwiedzanie innych zabytków oraz dodatkowe, nieuwzględnione w planie pielgrzymki atrakcje krajoznawcze.

W trakcie pielgrzymki do Gruzji i Armenii celebrowane będą msze święte.

Osoby przewlekle chore mają możliwość dokupienia dodatkowego, indywidualnego ubezpieczenia. Można także ubezpieczyć się od rezygnacji z wyjazdu.

Wymagane dokumenty – podróżni zobowiązani są mieć przy sobie ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty rozpoczęcia pielgrzymki paszport. Obywatele Polski nie muszą posiadać wizy do Gruzji i Armenii.

Wszyscy zainteresowani wspólnym pielgrzymowaniem proszeni są o kontakt:

Biuro „Egeria”, 20-076 Lublin, ul. Krakowskie Przedmieście 53, tel. 690298759, 81 4421768.

Pobierz program