Portugalia i Hiszpania

PORTO – SANTIAGO de COMPOSTELA – FATIMA- LIZBONA

Zapraszamy do wzięcia udziału w pielgrzymce rozpoczynającej się od odwiedzenia będącej celem pielgrzymów wędrujących jednym z najsłynniejszych szlaków pątniczych Camino de Santiago katedry św. Jakuba Apostoła Starszego w Santiago de Compostela. Według wierzeń tam właśnie znajduje się ciało jednego z dwunastu Apostołów Jezusa Chrystusa, św. Jakuba Starszego (nazywanego też Większym), który głosił słowo Pańskie na Półwyspie Iberyjskim, a następnie wyruszył do Jerozolimy, by tam objąć funkcję biskupa. Legenda podaje, że w roku 44 został stracony przez Heroda Agryppę poprzez ścięcie głowy, a następnie jego ciało zostało przewiezione do Galicji łodzią i tam pochowane. Katedra od czasów średniowiecznych pozostaje jednym z najważniejszych miejsc kultu chrześcijańskiego tuż po Jerozolimie i Rzymie będącymi najpopularniejszymi celami pielgrzymek.

Organizowana przez nasze biuro podróży pielgrzymka do Santiago de Compostela obejmuje kilkudniowe zwiedzanie kilku miast Portugalii szlakiem najważniejszych zabytków – Lizbony, Porto, miejsca objawień Matki Boskiej – Fatimy, ale także Bragi czy Coimbro. Program wycieczki obfituje w atrakcje turystyczne, ale nie traci z oczu najważniejszego celu podróży – głębokiego przeżycia duchowego. Dlatego zwiedzane obiekty to miejsca odgrywające ważną rolę w kulturze chrześcijańskiej.

Jesteśmy przekonani, że taka forma pielgrzymowania – łącząca ideę pielgrzymki z wycieczką turystyczną spełni oczekiwania naszych podróżnych i zachęci ich do poznawania świata i innych kultur. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze starannie opracowanym programem wyjazdu oraz kontaktu z naszym biurem w celu rezerwacji miejsc.

Dzień 1 – przylot do Portugalii

Spotkanie na lotnisku Okęcie, odprawa bagażowo-biletowo-paszportowa. Wylot z Warszawy przez Frankfurt lub Monachium, lądowanie w Porto.

Przejazd do Santiago de Compostela, zakwaterowanie, kolacja, czas wolny, nocleg.

Dzień 2 – Santiago de Compostela – Braga – Porto

Śniadanie, nawiedzenie i zwiedzanie słynnego sanktuarium św. Jakuba Apostoła, które już od czasów średniowiecznych jest najpopularniejszym centrum pielgrzymkowym Europy tuż obok Rzymu. Zwiedzanie barokowej bazyliki św. Jakuba, gdzie znajdują się grób i relikwie Apostoła, portyki, place. Msza święta. Spacer na starówkę. Czas wolny.

Przejazd do Bragi nazywanej „portugalskim Rzymem”. Zwiedzanie romańskiej katedry, grobowców mieszczących relikwie świętych, barokowego sanktuarium Bom Jesus do Monte. Droga krzyżowa, zwiedzanie kaplicy Kalwarii, schodów, fontanny 5 Zmysłów.

Przyjazd do Porto, zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

Dzień 3 – Porto – Coimbra

Przyjazd do Porto, zaraz po Lizbonie drugiego co do wielkości miasta Portugalii malowniczo leżącego nad Atlantykiem i rzeką Douro. Zwiedzanie katedry romańskiej, pięknych kościołów barokowych i rokokowych, portu, starówki Reibeira, historycznych mostów, podziwianie dekoracji zulejos na dworcu kolejowym. W międzyczasie msza święta, następnie przejazd do Villa Nova de Gaia, gdzie produkuje się słynne wino Porto.

Przejazd do Coimbra: zwiedzanie dawnej stolicy Portugalii: Starej i Nowej Katedry, najstarszego portugalskiego uniwersytetu, urokliwej, historycznej starówki. Spacer nadbrzeżem rzeki Mondego, czas wolny.

Przejazd do Fatimy, zakwaterowanie, kolacja. Udział w wieczornej procesji światła, nocleg.

Dzień 4 – Fatima

Nawiedzenie i zwiedzanie sanktuarium Capelinha (Kaplicy Objawień) w miejscu objawień Maryi świętym pastuszkom: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie, bazyliki Matki Bożej Różańcowej z grobami błogosławionych pastuszków oraz nowej bazyliki Trójcy Świętej. Msza święta. Spacer pod pomnik Jana Pawła II. Wizyta w muzeum Darów dla Matki Bożej Fatimskiej.

Droga krzyżowa przez stare gaje oliwne do miejsca objawień Anioła Valinhos. Przejście do miejscowości Aljustrel – rodzinnej wioski Łucji, Franciszka i Hiacynty. Udział w wieczornej procesji światła. Nocleg w Fatimie.

Dzień 5 – Fatima i okolice: Batalha, Alcobaca, Nazare

Msza święta w Fatimie, następnie zwiedzanie trzech miejscowości.

Batalhy z klasztorem Matki Bożej Zwycięskiej stanowiącym arcydzieło portugalskiego gotyku (na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO). Zwiedzanie grobowców portugalskich władców.

Alcobaçy z klasztorem Matki Bożej – monumentalnym, średniowiecznym opactwem cystersów (na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO). Zwiedzanie XIV-wiecznych grobowców królewskich, gdzie pochowani zostali Pedro I i Inês de Castro.

Nazaré malowniczo położonego na skalistym klifie Atlantyku. W miejscowości znajduje się kaplica Matki Bożej da Memoria, barokowy sanktuarium Matki Bożej z Nazare. Czas wolny, możliwość spędzenia go na plaży, zażycia kąpieli w oceanie.

Powrót do Fatimy, czas wolny, kolacja, udział w wieczornej procesji światła. Nocleg.

Dzień 6 – Fatima – Tomar

Udział w uroczystościach 100 rocznicy wrześniowych Objawień Maryi w Fatimie. Rozważania różańcowe objawień fatimskich i homilii papieskich. Czas wolny.

Po południu przejazd do miejscowości Tomar, gdzie mieści się monumentalna forteca templariuszy i klasztor Chrystusa uwzględniony na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie najstarszej portugalskiej synagogi. Przejazd do Lizbony, zakwaterowanie, obiadokolacja, czas wolny nocleg.

Dzień 7 – Lizbona

Śniadanie. Przejazd do Cabo da Roca – miejscowości, w której znajduje się najdalej wysunięty na zachód punkt Europy w postaci urwistego klifu skalnego. Msza święta. Powrót do Lizbony – zwiedzanie Wieży Belem nad ujściem Tybru, Pomnika Odkrywców, wspaniałego, gotycko-renesansowego klasztoru Hieronimitów (na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO), grobowców królewskich, odkrywców i artystów.

Przejazd do hotelu, obiadokolacja, czas wolny, nocleg.

Dzień 8 – Lizbona

Śniadanie. Do kolejno zwiedzanych zabytków Lizbony należą: średniowieczna katedra Se; kościół św. Antoniego Padewskiego wzniesiony w miejscu jego urodzenia i domu rodzinnego, kościół dominikanów. Czas wolny. Spacer po historycznych dzielnicach Baixa, Rossio, starówce Alfama, podziwianie panoramy Bairro. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 9 – powrót do Polski

Śniadanie. Przejazd na lotnisko, odprawa bagażowa, wylot z Lizbony przez Franfurt lub Monachium- przylot do Warszawy.

Pielgrzymka do Santiago de Compostela – uwagi informacyjno-organizacyjne

Koszt pielgrzymki: od 3799 zł. Kwota ta podana jest orientacyjnie i może być wyższa w zależności od aktualnych cen biletów samolotowych.

Osoby zdecydowane na pielgrzymowanie z naszym biurem prosimy o dokonywanie wpłat w celu rezerwacji miejsca. Numery naszych kont:

  • 9 49 1910 1048 2303 0431 5791 0004 – dla wpłat złotówkowych,
  • 06 1910 1048 2303 0431 5791 0002 (kod SWIFT: DEUTPLPX) – dla wpłat w euro.

Podana wyżej cena pielgrzymki obejmuje:

  • przeloty na trasie Warszawa – Lizbona – Warszawa,
  • zakwaterowanie w hotelach kat.*** w pokojach 2- i 3-osobowych z łazienkami. Na życzenie za dopłatą wynoszącą 200 euro istnieje możliwość wynajęcia pokoju jednoosobowego. Dwa posiłki dziennie: śniadanie i obiadokolacja (w cenę nie są wliczone napoje),
  • podróże klimatyzowanym autokarem wycieczkowym,
  • wszelkie bilety wstępu i inne opłaty związane z realizacją programu,
  • usługi przewodników,
  • obsługa biura turystycznego,
  • ubezpieczenie turystyczne w okresie trwania pielgrzymki (KL, OC, NNW, bagaż).

Uwagi:

Liczba uczestników pielgrzymki do Santiago de Compostela jest ograniczona. O rezerwacji miejsc decydują kolejność zgłoszeń i wniesionej przedpłaty.

Każdego dnia celebrowana będzie msza święta.

Podany powyżej program pielgrzymki Santiago de Compostela może być realizowany według zmienionej kolejności. Z przypadku niesprzyjających okoliczności zewnętrznych niektóre jego punkty mogą zostać pominięte lub zastąpione innymi atrakcjami turystycznymi.

Przed pielgrzymką dla jej uczestników zorganizowane zostanie spotkanie informacyjne.

Istnieje możliwość indywidualnego zawarcia dodatkowego ubezpieczenia od chorób przewlekłych i kosztów rezygnacji.

Wymagane dokumenty: dowód osobisty lub paszport ważne co najmniej jeszcze pół roku po dacie rozpoczęcia pielgrzymki.

Informacje, zapisy, kontakt:

„Egeria”, 20-109 Lublin, ul. Krakowskie Przedmieście 53, tel. 81 4421768 690298759.

Pobierz program