.

BAJKAŁ – południowa SYBERIA

Dzień 1 –> wylot z Polski

Przejazd na lotnisko Okęcie – zbiórka ok. godz. 10:00, odprawa bagażowo-biletowo-paszportowa. Wylot do Moskwy (linie lotnicze Aerofłot): 12:40 > przylot do Moskwy (Szeremietiewo) 15:40 Wylot z Moskwy (Szeremietiewo) 17:20 do Irkucka.

Dzień 2 – > Irkuck

Przylot do Irkucka 04:00. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek, późne śniadanie. Zwiedzanie miasta – którego historia liczy ponad 350 lat – m.in. Muzeum Dekabrystów, zabytkowe cerkwie, kościół polski, Dzielnicy 130” (specjalnie stworzona strefa turystyczna, w historycznym centrum Irkucka obejmująca wiele zabytków i odrestaurowanych budynków, przeniesionych z innych rejonów miasta, a także galerie sztuki i ośrodki kultury, amfiteatr) Znajdują się tutaj także sklepy z pamiątkami, kawiarnie i restauracje. Oprócz zabytków powstają nowe budynki, wśród których są m.in. hotele, galerie sztuki, ośrodki kultury i amfiteatr z 2000 miejsc. > Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3 > Talcy – Listwianka

Śniadanie. Wyjazd do Listwianki – najbardziej znanej miejscowości nad Bajkałem, malowniczo położonej przy wypływie rzeki Angary z jeziora Bajkał. Po drodze zwiedzanie przepięknie położonego skansenu Talcy z zabytkami architektury i kultury ludów nadbajkalskich, m.in.: oryginalne domy mieszkalne, kaplica, mur obronny, młyn wodny, szkoła, karczma, a także stare buriackie osiedle – jurty, w tym jurta szamana, z bogatym wewnętrznym wystrojem. Z Talcy do Listwianki rejs statkiem. W Listwiance zwiedzanie Muzeum Bajkalskiego – eksponaty, informacje i ciekawostki bajkalskie, zwyczaje i obyczaje mieszkańców, prezentacja historii regionu, m.in. dorobku polskich badaczy Bajkału, a także zbiory przyrodnicze fauny i flory nadbajkalskiej. Wycieczka na pobliskie wzniesienie Kamień Czerskiego (ok. 300 m n.p.m.), możliwość wjazdu wyciągiem. Nazwa upamiętnia polskiego zesłańca i geologa Jana Czerskiego. Ze szczytu rozległa panorama Bajkału (aż po południowe pasmo gór Chamar Daban) i rzeki Angary. Indywidualna możliwość kąpieli w bani. > W Listwiance zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 4 –> kolej Okołobajkałka: Listwianka – Sljudianka – Irkuck

Śniadanie. Przeprawa promem przez Angarę do Portu Bajkał i wyjazd na całodzienną przejażdżkę koleją „Okołobajkałka” (lub „Krugobajkałka”), przeprowadzoną wzdłuż skalistego brzegu, poprzez 39 tuneli i mostów oraz 50 galerii. Ta linia kolejowa łącząca Irkuck z Ułan Ude wytyczona jest obecnie „nowym torowiskiem” wzdłuż Bajkału. Niegdyś trasa prowadziła tuż nad jeziorem, co było możliwe dzięki znakomitym rozwiązaniom inżynierskim (tunele, mosty, wiadukty). Ten spektakularny odcinek trasy (ok. 100 km) między Portem Bajkał i Sljudianką można będzie podziwiać podczas wyjątkowej całodniowej wycieczki – w najciekawszych miejscach wyznaczone są postoje. W wielu miejscach jest dostęp do jeziora i możliwość kąpieli. Dojazd do Irkucka. > Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg w Irkucku.

Dzień 5 –> Wierszyna – śladami polskich osadników – Olchon

Śniadanie. Wyjazd na północ przez tajgę do Wierszyny, gdzie do o dziś mieszkają potomkowie emigrantów z Małopolski. Przyjechali tam w 1910 r. po lepsze życie, ale ich marzenia brutalnie przerwała rewolucja. Nie powiedziano im o możliwości powrotu do Polski po wojnie i pozostali w tajdze. We wsi zwiedzanie kościoła, cmentarza, Domu Polskiego; spotkanie z mieszkańcami. Przejazd z Wierszyny na wyspę Olchon. > Zakwaterowanie, kolacja, nocleg. Indywidualnie możliwość skorzystania z bani.

Dzień 6 –> wyspa Olchon

Po śniadaniu zwiedzanie najciekawszych miejsc Olchonu. Dojazd terenówkami na przylądek Sagan-Chuszun i przylądek Choboj (północny cypel wyspy). Z urwistych skał można dostrzec pływające nerpy (tzw. foka obrączkowana). Tradycyjny posiłek: ucha (zupa rybna) i ziołowy napar. Czas wolny. Indywidualnie możliwość skorzystania z bani. > Kolacja i nocleg w Olchonie.

Dzień 7 –> z Olchon do Irkucka

Śniadanie. Przeprawa promem z Olchonu na ląd. Przejazd do Ustu Ordyńskiego (stolica UstOrdyńskiego Autonomicznego Okręgu Buriackiego). Zwiedzanie Muzeum Buriackiego (obyczajowość, religijność i kultura materialna Buriaków), buriacki obiad w jurcie, spotkanie z Buriatami. Przejazd do Irkucka. > Wieczorem wyjazd Koleją Transsyberyjską do Krasnojarska, nocleg w pociągu.

Dzień 8 –> Krasnojarsk

Około południa przyjazd do Krasnojarska. Krasnojarsk – założony w 1628 r. jako fort w procesie kolonizowania Syberii. Położony malowniczo na lewym brzegu rzeki Jenisej, w 1823 r. został stolicą Guberni Jenisejskiej. Rozwój Krasnojarska związany był z budową Kolei Transsyberyjskiej i wydobyciem złota. Obecnie to duży ośrodek gospodarczy Syberii (przemysł chemiczny, maszynowy, elektrotechniczny, materiałów budowlanych, drzewny i papierniczy i komunikacyjny: węzeł Kolei Transsyberyjskiej, port rzeczny i lotniczy. Zwiedzania miasta: główna ulica Bolszaja, Ogród Miejski – otoczony syberyjskimi jodłami. Kościół katolicki, cerkiew, żelazny most na Jeniseju, jezioro zaporowe – jedno z największych na świecie. Na południe od Krasnojarska mieści się rezerwat przyrody „Stolbi” – liczne tu skały i skałki granitowe wystają w syberyjskiej tajdze przypominając słupy (stąd nazwa). > Obiadokolacja. Późnym wieczorem wyjazd Koleją Transsyberyjską do Nowosybirska, nocleg w pociągu.

Dzień 9 –> Nowosybirsk

Rano przyjazd do Nowosybirska. Nowosybirsk, uważany za nieoficjalną stolicę Syberii – trzecie po Moskwie i Sankt Petersburgu miasto Rosji – liczy ponad 1,5 mln mieszkańców. Osadnictwo rosyjskie istniało tu od końca XVII w., za cara Piotra I Wielkiego. Współczesna historia rozpoczyna się w 1893 r. – założoną osadę przy brzegu potężnej rzeki Ob, w pobliżu nowo wzniesionego mostu dla Kolei Transsyberyjskiej, nazwano Gusewka (także Aleksandrowsk). W 1903 r. nazwę zmieniono na Nowonikołajewsk, a w 1926 r. na Nowosybirsk. Przed i po rewolucji sowieckiej miasto rozwijało się w tempie imponującym – ośrodek przemysłowy, węzeł komunikacyjny, centrum nauki, ośrodek międzynarodowego handlu. Zwiedzanie miasta: Dworzec Główny – największy dworzec na trasie Kolei Transsyberyjskiej, Sobór św. Aleksandra Newskiego z końca XIX w. (wzniesiony ku czci cara Aleksandra III), Teatr Opery i Baletu, Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego, katolicka katedra Przemienienia Pańskiego, Muzeum Techniki Kolejowej, Muzeum Słońca, Muzeum Krajoznawcze, obiekty monumentalnego realizmu socjalistycznego czasów stalinowskich: Plac i pomnik Lenina, Dom Oficera, ratusz, Park Centralny, gmachy uniwersyteckie i urzędowe. > W Nowosybirsku zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 10 – > Nowosybirsk, powrót do Polski

Śniadanie. Transfer na lotnisko, na godz. ok. 06:30

Wylot do Moskwy 09:25 > przylot do Moskwy (lotnisko Szeremietiewo) > wylot z Moskwy (lotnisko Szeremietiewo). Przylot do Warszawy 11:50 (*godziny według stref lokalnych)

WARUNKI organizacyjno-programowe i podstawowe informacje

Koszt pielgrzymki: od 7499pln ( cena zależna od biletów samolotowych)

Wpłaty na:

Egeria”, 20-109 Lublin, ul. Królewska 9 –

konto na wpłaty złotówkowe: 49 1910 1048 2303 0431 5791 0004

konto na wpłaty euro: 06 1910 1048 2303 0431 5791 0002 (kod SWIFT: DEUTPLPX)

Koszt obejmuje:

Przeloty z Warszawy (via Moskwa) do Irkucka i z Irkucka (via Moskwa) do Warszawy.

Przejazdy (autokar, pociąg, mikrobus, poduszkowiec) na trasach według programu.

Hotele i pensjonaty – kat.***, pokoje 2 i 3 os. z łazienkami.

Dwa posiłki dziennie – śniadanie i obiadokolacja. Wszystkie wstępy i inne opłaty wg programu. Przewodnik polski, przewodnicy lokalni, obsługa biura turystycznego.

Ubezpieczenie turystyczne (KL, NNW, OC, bagaż) – w okresie trwania wyjazdu. Wiza rosyjska.

Dokumenty:

1. Paszport – musi być ważny minimum 6 miesięcy

2. Z każdym uczestnikiem zawierana jest “umowa uczestnictwa”.

3. Należy dostarczyć 1 zdjęcie i paszport na trzy miesiące przed wyjazdem w celu złożenia wniosku wizowego 

Uwagi:

* Dopłata na indywidualne życzenie do pokoju jednoosobowego wynosi 225 euro.

* W programie też zwiedzanie innych zabytków oraz dodatkowe atrakcje krajoznawczo-

turystyczne. Realizacja programu może ulec zmianom z powodu zewnętrznych okoliczności.

* Przed wyjazdem odbędzie w się spotkanie organizacyjno-informacyjne.

* Istnieje możliwość zawarcia indywidualnego dodatkowego ubezpieczenia od chorób

przewlekłych i od rezygnacji z wyjazdu.

Kontakt:

Biuro „Egeria”, 20-076 Lublin, ul. Krakowskie Przedmieście 53, tel. 81 4421768, 690298759

Pobierz program