Dzisiaj rozpoczyna się Wielki Tydzień. W Wielki Czwartek zacznie się natomiast Triduum Paschalne – najważniejszy czas w roku dla chrześcijan podczas, którego celebrowane jest Misterium Paschalne: męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Mamy dla Was perełkę znalezioną na Blogu „Wiarygodny:

Nie znamy wcześniejszej relacji ze świąt wielkanocnych i to jeszcze z Jerozolimy, niż te spisane przez Egerię najprawdopodobniej w latach 381-384. Jej świadectwo pozwala nam odtworzyć liczne szczegóły z liturgii jerozolimskiej, która od zawsze wyglądała trochę inaczej niż w innych zakątkach chrześcijańskiego świata.

To co zapisała jest niesamowite! Po pierwsze dowodzi, że świętowanie ciągłe przez ileś dni z krótkimi przerwami na sen i jedzenie jest możliwe. Po drugie pokazuje, że oni naprawdę pościli bardzo surowo i od tego „nie umierali”. Wreszcie po trzecie, możemy zobaczyć jak dawniej przeżywanie było autentyczne i emocjonalne. Wtedy tłum po prostu kipiał gdy czytano fragment o sądzie na Jezusem, dzisiaj słuchamy tego tak jak by nam ktoś bajkę o czerwonym kapturku czytał.

Przedstawiamy Wam nagranie dźwiękowe „Pamiętnik Egerii – Wielki Tydzień w Ziemi Świętej”, które udostępniamy dzięki uprzejmości pana Mikołaja Foksa. Materiał został nagrany dla nieistniejącego już warszawskiego Radia Józef, ale ogromną radością jest fakt, że jest nadal dostępny w internecie.

Życzymy Wam dobrego czasu Wielkiego Tygodnia, abyście znaleźli czas na refleksję i zobaczenie w życiu tego co najważniejsze. Mariaż historii i techniki czyli unikatowej relacji Egerii z radiowym nagraniem pozwala nam przenieść się do Jerozolimy IV wieku i poczuć emocje oraz głębokie przeżywanie misterium Wielkiego Tygodnia.

Photo by David Rodrigo on Unsplash

Photo by Robert Bye on Unsplash